Hatha jóga
A hatha jóga a tradicionális jógafilozófia komplex rendszerén alapuló gyakorlat, amely egyensúlyt teremt a gyakorló fizikai-testi, mentális és lelki állapotában. Ehhez a különböző gyakorlatok egymásra épülő sorát alkalmazza, amelyben szerepelnek tisztító gyakorlatok (kriyák), ászanák (pózok / testgyakorlás), relaxáció, koncentrációs gyakorlatok stb.
Hatha jóga gyakorlás során a bennünk jelen lévő aktív, férfias (Ha = Nap) és passzív, nőies (Tha = Hold) működéseket hozzuk egyensúlyba, és mindehhez elengedhetetlen eszközül a mély légzés egyenletes ritmusát használjuk.
Arra törekszünk, hogy az általános erőnlét, az állóképesség, valamint a rugalmasság és az ellazultság összhangját megszilárdítsuk testünk egészében, ezzel támogatva az egyensúlyi állapotot és a stabilitást a tudat és az energiarendszer szintjén is.
A jóga számtalan jótékony hatása közül néhány:
- megerősíti a testet és a testtudatot, rugalmassá és erőssé teszi a vázizom rendszert,
- vitalitást, hosszú távú egészséget ad a gyakorlónak,
- erősíti az immunrendszert, energikussá tesz,
- növeli a koncentrációs készséget, a tanulás hatékonyságát, a figyelmet és a memóriát,
- javítja az alvás minőségét,
- általános jó közérzetet biztosít, csökkenti a depressziót,
- segít az önismeret fejlesztésében.
Végeredményben a jóga egy olyan ősi, természetes terápia, amely hatékonyan segít minket abban, hogy a legerőteljesebb eszközünket, saját tudatunkat használjuk testünk gyógyítására.
A csoportos hatha jógaórák felépítése
- Ráhangolódás: minden órát egy rövid ráhangolódással, „megérkezéssel” kezdünk, melynek célja, hogy mentálisan is felkészüljünk a gyakorlásra.
- Előkészítő gyakorlatok: a ráhangolódást úgynevezett ’kriya’ gyakorlatok követnek, melyeknek célja a fizikai és mentális megtisztulás, felkészülés a testgyakorlásra (ászanákra). Ebben a szakaszban különféle tisztító légzéstechnikákat és ízülettisztító gyakorlatokat végzünk.
- Ászana: az ászana szanszkrit szó, amely pózt, testhelyzetet jelent. Gyakorlásunk fókuszában a gerincoszlop és annak lehetséges mozgásirányai mentén végzett gyakorlatok állnak. Az ászana gyakorlást a légzéssel összehangoltan végezzük, tudatosan felépített szekvenciák szerint.
- Légzőgyakorlatok: haladó szinten az ászanagyakorlást a pránajáma (légzés általi energianövelő és szabályozó gyakorlatok) követheti. A pránajáma gyakorlás során a légzést használjuk eszközként ahhoz, hogy a bennünk lévő életenergiát (prána) tudatosan szabályozzuk, növeljük.
- Relaxáció: a gyakorlást mindig szisztematikus relaxációval zárjuk le, amelynek kulcsfontosságú szerepe van. Ennek folyamán az addig elvégzett munkánk leülepedhet, feltöltődünk, és idegrendszerünk is optimális állapotba kerülhet a tudatos lazítás által. A rendszeresen végzett relaxációnak stresszes hétköznapjainkban különösen fontos szerepe van.
NMPT alapú jógaórák
A Bene Máté gerincspecialista által kidolgozott NMPT (Natural Movement Pattern Training) módszer célja korrigálni azokat a helytelen tartás- és mozgásmintákat, amelyek sok esetben évekkel a gerincbetegségek kialakulása előtt jellemzők az emberekre. A módszer amellett, hogy segít megelőzni a gerincbetegségek kialakulását vagy kiújulását, támogatóan hat más ízületi panaszok elkerülésében is.
Az NMPT alapú jógórák gyakorlatait oktatónk a hatha jóga rendszerét és ezt a speciális preventív megközelítést ötvözve dolgozza ki, különös tekintettel a modern ember gerincét érő káros hatások ellensúlyozására, a tartáshibák korrekciójára és a megelőzés elvét szem előtt tartva.
Ajánljuk 16 éves kor felett, nemtől függetlenül mindenkinek, aki nem pusztán testmozgásra, hanem mentális-lelki feltöltődésre is vágyik.